A projektek kezelése értékes időt vehet el a felhasználóktól, amelynek következményei a munkamorálban és a termelésben is jelentkezhetnek.
Senki sem szereti a rendezetlen projekt mappákat, melyek sokszor átláthatatlanok, kesze-kúszák, rendszertelenek. A projektek kezelése pedig értékes időt vehet el a felhasználóktól, amelynek következményei a munkamorálban és a termelésben is jelentkezhetnek.
A SOLIDWORKS PDM sablonok használatának beütemezése radikális változásokat eredményezhet ezen területen. De mik is ezek a sablonok, milyen előnyökkel járnak és hol érhetők el?
Már maga a PDM rendszer alapjaiban hozzájárul a fájlok megfelelő és biztonságos tárolásában. A sablonok alkalmazásával, bevezetésével első sorban egy olyan pár kattintással indítható parancs hozható létre (jobb kattintásos helyi menü parancs), amely futtatásával egy már előre meghatározott mappa struktúra jön létre.
Ez a struktúra lehet akár egyszerű, akár több szintes mapparendszer is. A mappa létrehozásának helye is testreszabható, ugyanis meghatározható, hogy az csak és kizárólag a projekt mappán belül jöjjön létre, vagy bárhol, ahol éppen állunk a PDM vaultban. Előbbivel megakadályozható, hogy a projekt mappák össze-vissza legyenek létrehozva, míg az utóbbi beállítás több szabadságot ad a rendszerben.
A projekt mappák nevét illetően lehetőség van arra, hogy egy meghatározott formátumot kövessen (például: projektszám – projektnév) ezzel egy követendő szabályrendszert adva a felhasználók kezébe a projektnevét illetően. Nincs többé rosszul, helytelenül elnevezett projekt mappa.
A projekt adatokat sem célszerű a mappa nevében tárolni, mert nehezen átláthatóvá teszi a rendszert, keresés szempontjából sem hatékony, és korlátolt, hogy mennyi információt lehet belezsúfolni egy-egy mappa nevébe. A SOLIDWORKS PDM sablonok használatának bevezetésével könnyedén és gyorsan lehet úgy projekteket létrehozni, hogy a szükséges adatok – egy űrlap kitöltése után – vizuálisan jelenjenek meg, egy-egy oszlopba tagolva azokat. Ezek már kereshetők és egy sokkal jobban átlátható rendszert eredményeznek, mint ahogy az itt látható is:
Természetesen van lehetőség a projekt kezdésnél megadott adatok módosításához, frissítéséhez, amely pár kattintással a teljes projektet és minden benne lévő fájlt az aktuális információkra frissít.
Ha már fájlokról van szó, egy másik nagy előnye a sablonok használatának az az, hogy a projekteknél gyakran használt fájlokat (Excel táblák, Word dokumentumok vagy például SOLIDWORKS kiinduló modellek) nem kézzel kell másolgatni egyik helyről a másikra, hanem a sablon parancs futtatásával ezek is automatikusan létrehozásra kerülhetnek a megfelelő helyre és a felhasználó számára megfelelően ellátott névvel (például projektszámmal, dokumentum számmal).
A biztonságot tekintve a sablonoknak meg van az a nagy előnye, hogy jól szabályozhatók a felhasználói jogosultságok, azaz ki mit láthat és milyen műveleteket végezhet. A lenti összehasonlító ábrán jól látható, hogy mérnöki szemmel teljesen más dokumentumokat lehet hozzáférhetővé tenni, mint a gyártó műhely vagy a technológia számára. Az ilyesfajta beállítások könnyedén kivitelezhetők a sablonok használatával.
Összegezve a SOLIDWORKS PDM projekt sablon használat előnyeit:
- rendezetté és szabályozottá tehető vele a projekt mappa struktúra,
- könnyedén és gyorsan kereshetők a projekt adatok,
- adminisztrációs idő és hibázási lehetőség csökkentése a projekt fájloknál,
- fájlok kezelésre töltött idő csökken a gyakran használt sablon fájlok automatikus másolásával, kitöltődésével
- biztonság és megjelenítésbeli előrelépés a szabályozható jogosultsági beállításokkal: ki, mit láthat és tehet a projektben
Összeségében elmondható, hogy a sablonok használata nagyban hozzájárulhat az adminisztrációs terhek csökkentéséhez, a projektek jobb átláthatóságához, a biztonságosabb fájl tároláshoz és megosztáshoz, valamint a gyorsabb és pontosabb projekt kezeléshez.
Fontos még megemlíteni, hogy ez a lehetőség csak a SOLIDWORKS PDM Professional csomagokban érhető el.
Ha kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, keress minket bizalommal.