Mire jó a termékadat-kezelés? Rendszerezés nélkül nehéz hatékony tervezést és termékfejlesztést elérni, ha az időnk meghatározó részét adatkereséssel és egyeztetéssel töltjük. Ezért van szükség adatkezelésre. A termékadat-kezelés második szintjét pedig akkor tudjuk elérni, hogyha lehetővé tesszük a már meglévő tervek és dokumentumok újrafelhasználását ezáltal nagy mértékben csökkentve a fejlesztéshez szükséges időt és bekerülési költséget. Ez a bejegyzés az alábbi cikk folytatása: A termékadat-kezelés 3 szintje - Alapvető adatkezelés (2/4) Előző bejegyzésünkben láthatók voltak az adatkezelés alapvető teendői. A fejlesztésének előrehaladtával előbb, vagy utóbb észrevehetjük, hogy nem csak a fejlesztés logikája hasonló, de vannak konkrét alkatrészek/dokumentumok, amiket ismételten fel tudnánk használni egy új termékhez, ezzel kiegészítve és felgyorsítva a tervezési fázist. Tehát megszületik az újrafelhasználás igénye. De mi ennek az előnye? Példaként nézzük meg a Rolls-Royce által végzet felmérést, miszerint egy új alkatrész elkészítése másik 400 adatelem elkészítését igényli.
Azért a legtöbb helyen nem ilyen jellegű tevékenységet végeznek, így nincs szükség ilyen mértékű dokumentációra, de ha nem is 200, azért legalább 20-30, sőt 50 adatelem is csatlakozhat egy átlagos alkatrészhez, mint pl.
Ezt figyelembe véve láthatjuk, hogy jelentős megtakarítást érhetünk el az újrafelhasználással.
A termékadat-kezelés második szintjét akkor tudjuk elérni, hogyha lehetővé tesszük a már meglévő tervek és dokumentumok újrafelhasználását ezáltal nagy mértékben csökkentve a fejlesztéshez szükséges időt és bekerülési költséget. Felmerülhet a kérdés, hogy akkor sok helyen miért nem használják fel újra az adatelemeket? Ennek leginkább adminisztrációs okai vannak, ugyanis megfelelő rendszer nélkül a meglévő alkatrészek és dokumentumok megtalálása, majd érvényesítése szinte megoldhatatlan problémákat jelentenek.
Ebben is segíthetnek a SOLIDWORKS PDM rendszerei, amellyel a keresés szinte gyerekjáték. Könnyedén kereshetünk névre, rajzszámra, anyagra, projektre, tervezőre és igazából bármilyen metaadatra. A keresés után lehetőségünk van áttekinteni a dokumentumot, annak tulajdonságait és felhasználási helyeit. A SOLIDWORKS PDM rendszerekről bővebb információ itt található: https://eurocad.hu/categories/solidworks-pdm/
Ugyanakkor gyakran előfordulhat, hogy nincs minden információ feltöltve a PDM rendszerbe, vagy eleve a cég még nem is használ semmilyen PDM-es megoldást, hanem pl. az évek alatt elkészült és több meghajtón tárolt több ezer fájlban kellene keresni. Ennek megoldására készült el az Exalead OnePart. A rendszer segítségével a hálózaton elérhető bármilyen helyen kereshetünk a láthatósági jogosultságainak figyelembe vételével. Sőt, még geometria alapú keresésre is lehetőségünk van. Az Exalead OnePart rendszerről bővebb információ itt érhető el: https://eurocad.hu/solutions/exalead-onepart/
A következő szint már a projektek és folyamatok kezeléséről szól, erről bővebben a következő részben olvashat majd: A termékadat-kezelés harmadik szintje - Projekt- és folyamatmenedzsment (4/4)
A további bejegyzéseket a következő linkeken érhetik el:
- A termékadat-kezelés 3 szintje - Előszó (1/4)
- A termékadat-kezelés első szintje - Alapvető adatkezelés (2/4)
- A termékadat-kezelés második szintje - Újrafelhasználás (3/4)
- A termékadat-kezelés harmadik szintje - Projekt- és folyamatmenedzsment (4/4) Hamarosan érkezik.
írta: Svébis Zoltán