Certified partner of solidworks

AZ ALKATRÉSZEK PROJEKTHEZ VALÓ HOZZÁADÁSAI, A KOMPONENSEK, RAJZI SZIMBÓLUMOK ÉS A GYÁRTÓI ALKATRÉSZEK HOZZÁRENDELÉSI LEHETŐSÉGEI

2023.02.22
AZ ALKATRÉSZEK PROJEKTHEZ VALÓ HOZZÁADÁSAI, A KOMPONENSEK, RAJZI SZIMBÓLUMOK ÉS A GYÁRTÓI ALKATRÉSZEK HOZZÁRENDELÉSI LEHETŐSÉGEI

A leírás a SOLIDWORKS Electrical Schematic (SWE) program komponenseinek, rajzi szimbólumainak és a -cikkszámokkal rendelkező- gyártói alkatrészek egymáshoz rendelési módszereit, az alkatrészek projekthez rendelési lehetőségeit mutatja be.

Amikor az alkalmazásban létrehozunk egy projektet, a komponensek (Components) logikai hálózatát építjük fel, a rajzolvasó személy által értelmezhető, grafikus kapcsolási rajz (Schematic), és/vagy vonaldiagram (Line diagram), vagy ezek kombinációja (Mixed scheme) készítésével. Ezekben a leggyakrabban először előre elkészített, változatlan (másnéven statikus), attribútumokkal és csatlakozási pontokkal rendelkező intelligens rajzi szimbólumokat helyezünk el, illesztünk be (Insert symbol) manuálisan, melyek csatlakozási pontjait intelligens vezetékekkel (wires) kötjük össze. Ez a folyamat fordított sorrendben is kivitelezhető, vagyis ekkor a fontosabb vezetékek nyomvonalainak rajzolása után helyezzük el a szimbólumokat. A gyakorlatban ezeket a módszereket a rajzi struktúra függvényében, vegyesen alkalmazzuk.

A rajzok grafikai szimbólumai egy tetszőlegesen bővíthető és szerkeszthető beépített szimbólum könyvtárban találhatók.  A szimbólum beillesztést a szalagmenü parancsikonjával, vagy a dokkolható szimbólumpaletta használatával érhetjük el:

Amellett, hogy a rajzon ilyen módon elhelyezett minden egyes, egyedi tervjellel rendelkező komponensnek van tehát rajzi szimbóluma, valós, beszerezhető cikkszámmal is rendelkeznie kell, vagyis gyártói alkatrészt is hozzá kell rendelni (Assign manufacturer parts). A valóságban nagyon sok alkatrésznek lehet ugyanolyan rajzi megjelenési formája, vagyis szabványos statikus rajzi szimbóluma. Pl. egy kismegszakító szimbóluma több tízezer fajta különböző alkatrésznek is ugyanaz lehet. Ebből az következik, hogy a statikus szimbólumokhoz alapértelmezetten nincs alkatrész rendelve, ezt a komponenshez rendeljük. 1) A hozzárendelést elvégezhetjük közvetlenül a szimbólum beillesztésekor, vagy 2) a későbbiekben is. Ennek állapotát a DRC-vel bármikor ellenőrizhetjük. A hozzárendelés során a beépített, ugyancsak tetszőlegesen bővíthető alkatrész könyvtárból válogathatunk. Ha egy szimbólumot elhelyezünk a rajzon, az alapértelmezésként új komponenst hoz létre (vagy egy már meglévő komponenshez való asszociációt választva, annak további megjelenési formája lehet). Az így létrejött komponens nem permanens (állandó), vagyis, ha a későbbiekben törölnénk a rajzról a szimbólumát, a komponens is törlődne:

Az alkatrész kiválasztása közvetlenül a szimbólum elhelyezésekor:

Alkatrész hozzárendelés a szimbólumon át a komponenshez utólag, a legördülő menüben:

Alkatrész hozzárendelés a szimbólumon át a komponens tulajdonság párbeszédablakán, utólag:

Ha van olyan egyedi szimbólumunk, melyet viszont deklaráltan egy bizonyos alkatrészhez használunk, 3) a hozzárendelést már előzetesen megadhatjuk a szimbólum adatlapján, így miután beillesztjük azt a rajzon, már nem kell a fentebb leírt manuális asszociációt elvégezni:

Ezekkel szemben, a dinamikus szimbólumok esetében fordított a helyzet. 4) Ha dinamikus PLC, vagy csatlakozó beillesztést választunk, akkor elsőként gyártói alkatrészt kell választanunk az alkatrész könyvtárunkból, melyhez az alkalmazás rajzi konfigurációiban előre meghatározott paraméterek alapján automatizáltan generálódik a komponenshez az elhelyezhető rajzi szimbólum, melynek során az éppen felhasználni kívánt kivezetések is megadhatók:

5) Ha egy szimbólumcsoportot (vagy akár csak egyetlen szimbólumot) az alkatrész hozzárendelés megtörténte után másolunk majd beillesztünk a rajzon, vagy makróként elmentjük későbbi felhasználásra, akkor a hozzárendelések is átmásolódnak, öröklődnek.

Előfordulhat, hogy 6) egy adott lokalizációban új, alkatrész hozzárendeléssel rendelkező komponenst veszünk fel (New/Component manufacturer parts), vagyis nem egy rajzi szimbólum elhelyezésével hozzuk létre a komponenst. Az ilyen komponens alapértelmezettként permanens, tehát akkor is létezik, szerepel a komponens fában ill. BOM listában, ha nincs szimbóluma, vagyis semmilyen megjelenési formája:

Ezek után a komponens fából kiindulva bármikor beilleszthetjük a könyvtárból kiválasztott szimbólumot (Insert symbol):

Ezzel a módszerrel az is kivitelezhető, hogy egyetlen „tollvonás”, vagyis rajzkészítés nélkül hozzunk létre részleges vagy akár teljes BOM listát egy projekthez. Ezáltal pl. már közvetlenül az SWE alkalmazásban, annak adatbázisát felhasználva egy előzetes költségkalkulációt is végezhetünk, egy erre vonatkozó automatikus kigyűjtéssel (riportolással), és a felvett komponensekhez a későbbiekben bármikor elkezdhető a szimbólumok hozzárendelése, vagyis a fizikai rajzkészítés, a tervlapok kidolgozása.

Ha 7) a gyártói alkatrész adatlapján alapértelmezett szimbólum megjelenési formát ill. formákat is beállítunk, az előző pontbeli beillesztés (Insert symbol) parancs végrehajtásakor ez automatikusan behívásra is kerül az aktuális rajztípusnak megfelelően, melyet a rajz általunk kiszemelt helyére illeszthetünk:

A legritkábban fordul elő, de 8) ideiglenesen rajzi szimbólum elhelyezése, és alkatrész hozzárendelés nélkül is hozzáadhatunk új komponenst egy lokalizációhoz (New/Component). Ez valójában tehát csak egy tervjellel rendelkező komponens, egy üres entitás, de később, amikor eldöntjük a megjelenési formáját, és/vagy a hozzá rendelendő alkatrészt (gyártói referencia számot), pótolhatjuk ezeket az adatokat.

A rajzi megjelenési forma nélküli komponensek a létrehozásukkor automatikusan állandó (permanens) komponensként (permanent component) jönnek létre. Ha egy permanens komponens minden, rajzon elhelyezett megjelenési formáját töröljük, akkor az a komponens listában marad (a hozzá rendelt alkatrész pedig a BOM listában). A nem permanens komponens ilyen esetben viszont a szimbólumával együtt törlődik.

A tervkészítés folyamatában az is elképzelhető, hogy 9) egyedi komponens tervjelek nélkül rendelünk a projekthez alkatrészeket, pl. logikai csatlakozási pontok nélküli mechanikai szerelvényeket. Ebben az esetben közvetlenül az adott beépítési helyhez (lokalizációhoz) asszociáljuk az alkatrészeket, vagy a lokalizáció tulajdonságpaneljén kezeljük az ilyen alkatrészkiválasztásokat, hozzárendeléseket:

 A legtöbbször ezek az alkatrészek csak a 2D-s layout rajzon szerepelnek, de az sem kizárt, hogy ezeknek grafikus megjelenési formája nem is lesz a projektben. Másik lehetőség, hogy ezeket csak az SWE Schematic-ban (pl. a 2D cabinet layout rajztípusban) nem jelenítjük meg, de SWE 3D-ben igen. Ezekben az esetekben csak egy BOM lista tételszám lesz ezek azonosítója, és nem egy komponens tervjel.

Készítette: Tóvizi Jenő

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
AZ ALKATRÉSZEK PROJEKTHEZ VALÓ HOZZÁADÁSAI, A KOMPONENSEK, RAJZI SZIMBÓLUMOK ÉS A GYÁRTÓI ALKATRÉSZEK HOZZÁRENDELÉSI LEHETŐSÉGEI