Certified partner of solidworks

A PDM egyik legnagyobb előnye és a verziókezelés 10 parancsolata

2019.05.29

A SOLIDWORKS PDM egyik legnagyobb előnye, hogy a fájlok módosítása esetén minden előzmény elérhető marad. Egy-egy verziót tekinthetünk úgy is, mint egy pillanatfelvételt. Az adott dokumentumnak lehet akárhány verziója, bizonyos értelemben ugyanazok a fájlok csak különböző időpontokban...

A PDM egyik legnagyobb előnye és a verziókezelés 10 parancsolata

A SOLIDWORKS PDM egyik legnagyobb előnye, a verziókezelés, hogy a fájlok módosítása esetén minden előzmény elérhető marad. Egy-egy verziót tekinthetünk úgy is, mint egy pillanatfelvételt. Az adott dokumentumnak lehet akárhány verziója, bizonyos értelemben ugyanazok a fájlok csak különböző időpontokban. Ahhoz, hogy összehangoltan és problémamentesen végezhessük a mindennapi munkánkat, nélkülözhetetlen a PDM működésének átlátása és a verziókezelés megértése. Ebben a bejegyzésben a verziókezelésnél leggyakrabban előforduló hibákra alapozva a „verziókezelés 10 parancsolatát” fogjuk boncolgatni. Ha még csak ismerkedsz a rendszerrel, ajánlom, hogy olvasd el ebben a témában készült tudásbázis bejegyzésünket, amelyet itt találsz. Mikor készül új verzió? -Mondhatnánk egyszerűen, hogy visszacsekkoláskor (Check in), ez azonban nem teljesen igaz. Egy fájl módosításakor minden esetben szükséges kicsekkolni (Check out), a szerkesztések elvégzése után menteni és visszacsekkolni. A rendszer a fájlnév változtatása nélkül új verziót készít. Abban az esetben, ha kicsekkoltunk egy fájlt, de nem végeztük semmilyen lépést, amely a fájl kódjának változásával jár, a verzió változatlan marad. A Windows intéző fájlnézetében egy fájlt kijelölve, a verziók száma a verzió fül alatt is megjelenik.

Verziókezelés 10 parancsolata

Fájlok védelme csak becsekkolással biztosítható. Ha a helyi gépen végzett módosításokat még nem csekkoltad be akkor nem szerepelnek az archívumban és az adatbázisban. Ez azt jelenti, hogy a rendszer nem tárol róla semmilyen példányt ezáltal a módosítás eltűnhet, valamint a többi gépen sem látható, más felhasználó számára pedig szerkeszthetetlen. A munka biztonságos tárolásához a becsekkolás elengedhetetlen.

Egy fájlhoz csak 1 lokális verzió. A kliens gépen egy fájlnak egyszerre csak egy verziója lehet. Kicsekkoláskor MINDIG legújabb verziót kéri le a rendszer. Meglévő lokális verzió nélkül a legfrissebb verzió nyílik meg. Ha önálló dokumentumot nyit meg úgy, hogy a fájlnak még nincs egyetlen verziója sem a gépen, akkor a rendszer a dokumentum legújabb verzióját fogja lekérni.

Ha már van lokális verzió, akkor az fog megnyílni. Ha önálló dokumentumot nyit meg úgy, hogy a fájlnak már van egy adott verziója a gépen, akkor a rendszer nem írja felül a verziót, a már meglévőt fogja megnyitni. Szülőfájl általi egyszerű megnyitás esetén, referencia meglévő lokális verziója nélkül a szülőfájlban használt verzió fog megnyílni. Ha referenciaként használt dokumentumot nyit meg a szülőfájl megnyitása által és a referenciaként használt dokumentumnak egyetlen verziója sincs a gépen, akkor a rendszer a szülőfájlban használt verziót fogja lekérni. Pl.: Ha egy összeállítás egy alkatrész 2-es verzióját használja, akkor az összeállítás megnyitásakor, a rendszer az alkatrész 2-es verzióját fogja lekérni.

Szülőfájl általi egyszerű megnyitás esetén, ha a referenciának már van lokális verziója, akkor a meglévő fog megnyílni. Ha referenciaként használt dokumentumot nyit meg a szülőfájl megnyitása által és a referenciaként használt dokumentumnak már van egy adott verziója a gépen, akkor a rendszer nem kér le más verziót, a már meglévőt fogja megnyitni. Pl.: Ha egy összeállítás egy alkatrész 2-es verzióját használja, de a gépen már szerepel az alkatrész 1-es verziója, akkor az összeállítás megnyitásakor, a rendszer az alkatrész 1-es verzióját fogja megnyitni. Ebben az esetben az összeállítás hibás lehet, mivel nem a megfelelő verzió van a gépen. A megfelelő verzió használatához a megnyitás előtt kérje le az összeállítást és használja a Latest vagy Referenced opciókat a referenciákra. (Lekérés előtt csekkoljon be minden dokumentumot, különben a be nem csekkolt módosítások eltűnhetnek.)

A Get Latest / Get… paranccsal a választott verzió kérhető le. A meglévő lokális verzió felülíródik. Önálló dokumentum megnyitása esetén a Get Latest / Get… paranccsal a Legújabb/ Választott, szerveren tárolt verziót kérheti le a dokumentumról. Ha a fájlnak már van lokális verziója, akkor felülíródik. Szülőfájl lekérésekor a Latest / Referenced Version opciókkal a referenciák Legfrissebb / Beépülő verziója kérhető le. A referenciák meglévő lokális verziója felülíródik. Szülőfájl lekérésekor a referenciák verziójára hatással lévő Referenced / Latest Version opcióval a szülőfájlba Beépülő / Legfrissebb verzió kérhető le a referenciákról. Ha a referenciának már van lokális verziója, akkor felülíródik. Ha módosítja a referenciák verzióját, akkor a szülőket is szükséges kicsekkolnia, mentenie és visszacsekkolnia, különben a következő megnyitáskor más eredményt kaphat, mivel a szülőfájlok verziói csak a becsekkoláskor használt referenciák verzióját tárolják.

Kicsekkolt, módosított dokumentum esetén a Get Latest / Get… parancs felülírja a módosításokat. Ha egy kicsekkolt, módosított fájlon a Get Latest / Get… parancsot használja, akkor ezzel felülírja módosításokat a Legújabb / Választott, szerveren tárolt verzióval. Ugyan ez igaz, ha a szülőfájl megnyitásakor a Referenced / Latest opciót használja. A rendszer felülírja a vissza nem csekkolt referencia módosításait a szerveren tárolt verzióval.  

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
A PDM egyik legnagyobb előnye és a verziókezelés 10 parancsolata