A Simulation hasznos eszköz lehet a szerszámos ládában, ha egy cég a fejlődés, hatékonyság, idő-és költségmegtakarítás irányába szeretne mozdulni. Minden egyes eszköztár bővítés új lehetőségeket nyit meg, de nehéz lehet eldönteni mire is van szükségünk. Ezért kínál a SOLIDWORKS széles választékot a szimulációk területén is. Szimuláció alkalmazásával a fejlesztések tesztelési ideje jócskán lecsökken, és ezáltal piaci előnyre tehetünk szert versenytársainkkal szemben. Ha kíváncsi arra, hogyan, olvassa el korábbi bejegyzésünket a témában. Egy termékfejlesztése és tervezése során hamar megtapasztalja az ember, hogy a mérnöki számítások könnyedén bonyolult, időigényes, akár emberi erővel nem megoldható feladatokká növik ki magukat. Gondoljunk csak bele, hogy egy egyszerű kéttámaszú tartó megoldása is beletelhet akár 10-20 percbe. Ez elsőre nem tűnik soknak, de ha jobban átgondoljuk, hogy ez idő alatt ezt a feladatot is megoldhattuk volna:
Máris látjuk, hogy mennyivel hatékonyabbak lehetnénk a szoftver segítségével. És igen a 20 percbe belefér, hogy eljussunk a matematikai modelltől a behálózott modellen át az eredményekig (5 másodpercet számolt a megoldó közepes hálósűrűséggel). Ugye, hogy sokkal gyorsabb? Ráadásul szimulációval pontosabb eredményekre tehetünk szert, mintha magunk végeznénk a számítást. A mechanika területén három szintre oszlik a SOLIDWORKS szimulációs kínálata, mely már a belépő Standard szinten is sokat nyújt. Nézzük hát meg, hogy mit is jelent ez konkrétan.
SIMULATION STANDARD
A fenti fogót is könnyedén elemezhetjük már Simulation Standarddel is, amennyiben nem szegjük meg a Lineáris Statikai feltételeit. Tehát lineáris anyagmodellt alkalmazunk és a terhelések, megfogások nem változnak az idő múltával. Továbbá, nem nagyok az elmozdulások, illetve még ez sem köti meg teljesen a kezünk, hiszen a nagyobb elmozdulásokat (geometriai nemlinearitásokat) a szoftverrel már ezen a szinten is lehet kezelni, bizonyos mértékig. Ezekkel a feltételekkel a problémák jó része már kezelhető, hiszen a fém szerkezetek, alkatrészek nagy részét ilyen terhelés éri vagy a valóság jól közelíthető a fenti feltételek betartásával. Tehát ha Önnek számítási dokumentációt szükséges készítenie termékei mellé vagy szeretné a tervezett alkatrészeit már prototípus gyártás előtt tesztelni, a szimulációval könnyedén megteheti. Sőt hatékonyan elemezhet vele általános alakú alkatrészeket, vagy akár hegesztett, lemez- vagy rácsszerkezeteket is, valamint ezek kombinációjából alkotott gépeket. A Standard szimulációs csomagban pedig az ehhez szükséges eszközök rendelkezésre állnak. Röviden nem is lehet a szoftver összes funkcióját felsorolni, így csak néhányat emelnék ki a kedvenceim közül: két féle konvergenciavizsgálat az ideális hálósűrűség megtalálására, szinguláris pontok és kifáradás szempontjából kritikus helyek felderítése, széleskörű kontakt és terhelés beállítások a megfelelő, egyszerűsítési és hálózási opciók a hatékony modell építése érdekében. És ezek csak a Simulation Standard nyújtotta lehetőségek. Lássuk, mit tud a Simulation Professional!SIMULATION PROFESSIONAL
Ha más analízis típusokra van szüksége, arra is van megoldás. Nézzük, mit tud a középső testvér! Először is mindent, amit a Standard és azon túl is sokat. Az anyagfelhasználás tekintetében nagy szerepe van a méretnek, hiszen nem akarunk olyan terméket tervezni, amely szükségtelen helyeken sok, sem olyat, amely fontos helyeken kritikus mennyiségű anyagot tartalmaz. Erre szolgál a szoftver optimalizációs funkciója, amely a modellünk általunk meghatározott méreteit automatikusan oly módon finomítja, hogy azok megfeleljenek a szintén általunk megadott kritériumoknak. A szokványosan hosszú iterációs folyamat jelentősen lerövidíthető ezzel a megoldással, valamint az anyaghasználatunk is a célnak megfelelő lesz. Gondoljunk bele mennyi időt, pénzt és energiát spórolhatunk meg ezzel. További vizsgálati típusokat is tartalmaz a csomag, mint például a részmodellezés, hiszen minek is számítanánk ki egy egész állvány minden elemének feszültségét, vagy elmozdulását, ha minket csak egy kallantyú érdekel a szerkezetben. Sőt, 2D egyszerűsítést alkalmazhatunk a még gyorsabb számítás érdekében. Végezhetünk frekvencia analízist egy vagy akár több alkatrészre egyaránt, amely választ adhat arra a kérdésre, hogy miért is ugrál, zörög olyan hangosan az a telefontartó a kocsiban 90-nél, mikor különben tökéletesen funkcionál. Megnézhetjük kihajlás analízissel, hogy a tartóoszlop nem fog-e kihajlani a tetőszerkezet súlya alatt, vagy elbírja-e a kólás doboz, ha ráállunk. Külön erre a célra szánt vizsgálattal nyomástartó edényt is méretezhetünk. Hőterheléseket adhatunk meg szerkezetinknek Conduction, Convection és Radiation formájában. Kifáradás szempontjából vizsgálhatunk alkatrészeket vagy szerkezeteket. Különböző akár általunk meghatározott terhelésegyüttest is megadhatunk élettartam vizsgálataink alkalmával, csökkentve például a garanciaidőn belüli meghibásodásokat. Szintén speciális vizsgálattal, megnézhetjük azt is, hogy milyen magasról éli túl a telefonunk, ha leejtjük anélkül, hogy ezt kipróbálnánk. Jobb ezekkel tisztában lenni… A felhasználási lehetőségek még mindig nem értek véget a Simulation Professional csomaggal, lépjünk a következő szintre!
SIMULATION PREMIUM
Természetesen igaz a Premium szintre is, hogy tartalmaz minden eddigi tudást. Ám itt nem funkciókban kapunk többet, hanem a lehetőségekben. Ha tömören szeretném megfogalmazni a többletet, akkor erre ez a legjobb mód:
Igen, leginkább matematikában és motorháztető alatt különbözik, mivel itt már olyan problémákat is tudunk kezelni, amit eddig nem. A Premium csomag nemlineáris statikai és dinamika problémákra nyújthatunk megoldást. Választékos anyagmodellekkel szimulálhatjuk műanyagok, emlékező fémek, gumik és egyéb Hyper vagy Visco-Elasticus anyagok, akár fémek folyáshatáron túli viselkedését. Nem csak anyaggal kapcsolatos nemlinearitások, de geometriai vagy peremfeltételekben fellépő nemlineáris problémák kezelésére is alkalmas. Szimulálhatunk vele tetszőleges alkatrészek nagy terhelésre való viselkedését, de akár cső- és lemezhajlítást is, amelyeknél részletesen beállíthatjuk, hogyan keményedik fel az anyag és vizsgálhatjuk a maradó feszültségeket is. Dinamikai elemzésekkel szintén új lehetőségek nyílnak, hiszen vizsgálhatjuk a rezgések időbeli lefolyását, még részletesebb kifáradási számításokat végezhetünk, vagy akár frekvencia-válasz függvényeket is készíthetünk a SOLIDWORKS Simulation Premium megoldás segítségével. Befejezésképpen pedig ejtsünk pár szót egy teljes új szimulációs megoldásról, a SIMULIA-ról! A 3DEXPERIENCE felhőalapú szolgáltatás részeként elérhető Simulia applikációval még magasabb szintre emelhetjük a szimulációinkat. Ez a termék kifejezetten professzionális felhasználóknak készült, így komoly szaktudást kíván, de cserébe a lehető legmagasabb színvonalon és hatékonysággal oldhatjuk meg feladatainkat. Azoknak ajánljuk, akik folyamatosan komplex elemzéseket végeznek és futtatásaik alkalmával időt szeretnének spórolni.
ÖSSZEFOGLALÓ
És a legjobb rész most jön! Integrált szoftverként, amely a lehető legnagyobb rugalmasságot kínálja a mérnököknek, könnyedén módosíthatjuk modelljeinket és szimulációinkat anélkül, hogy egy különálló, más felépítésű szoftvert kellene megnyitnunk. Maximális segítségnyújtás könnyíti a munkát a lehető leggördülékenyebb használat érdekében, így nem kell specialistának lennünk a használathoz. Hasznos funkciók arzenálja áll rendelkezésünkre, hogy még jobb eredmények érhessünk el. Kezdőknek is ajánljuk használatát, ám ha valaki mégis félne belevágni, oktatásaink alkalmával szert tehet a szükséges tudásra, valamint szoftverkövetéssel rendelkező ügyfélként tapasztalt mérnökkollégáink tudnak segítséget nyújtani a felmerülő szimulációs kérdésekben.
Lépjen az innováció felé, válassza ki az Ön számára legmegfelelőbb szimulációs megoldást!
Írta: Turcsányi Patrik