Certified partner of solidworks

Electrical Schematic: Vezetékek és kábelek jelzése, számozása

2021.04.23
Electrical Schematic: Vezetékek és kábelek jelzése, számozása

Egy villamos terv a SOLIDWORKS Electrical Schematic, mint parametrikus szoftverben való készítése során a komponenseket összekötő vezetékek, kábelek jelzéseit is automatizáltan készíthetjük el, elkerülve pl. a tervmódosítások esetén szükségessé váló időigényes és hibaforrásokat jelentő manuális beavatkozásokat és megteremtve az automatikus kigyűjtések (riportok) lehetőségét.

1. rész: Az összeköttetések potenciál és vezeték jelzései


A SOLIDWORKS Electrical Schematic (továbbiakban SWE) programban a komponenseket először azonos, vagy eltérő típusú vezetékek (single vagy multiple wire) elhelyezésével kell összekötnünk, melyeket szükség esetén kábelek ereihez (cable cores) is rendelhetjük (ez a wire-cable asszociáció). (Alapvetően mindegy, hogy először vezetékezünk, és utána helyezünk el komponenseket, vagy fordítva, mivel az összeköttetésként szolgáló vezetékek öngyógyulóak, a szimbólumok pedig intelligens, villamos csatlakozási pontokkal ellátott rajzi elemek.) Ezt követően egy számozási algoritmus alapján minden egyes összekötés kap potenciál azonosítót, bekötésük esetén vezetékazonosító jelet, és hozzárendelés esetén kaphat kábel azonosító jelet is. Ezek megjeleníthetők feliratként (text), vagy különféle adatokat és rajzi elemet is tartalmazó címkeként (label). A program adatbázisába tetszőleges számú vezeték típus és valós cikkszámmal rendelkező kábel vehető fel. Az automatikus számozás alapjául szolgáló képletek (formulák) tág határok között igazíthatók egyedi igényeinkhez.
Ha egy vezeték egyetlen végpontja sem, vagy csak az egyik vége határozott (vagyis mindkét vagy egyik vége még bekötetlen), akkor a program már képes potenciál jelzéssel ellátni, de addig nem ad neki vezeték azonosítót, míg mindkét vége bekötésre nem került. Kábel ér is csak ez után rendelhető hozzá.
A gyakorlati példában felhasznált vezeték, és számozási képletei (a potenciál egy egyszerű inkrementált számérték lesz, a vezeték jelzés pedig a „W” karaktert követő két számjegy):

A projekt, vezetékekre vonatkozó számozási (Numbering) módját vezeték (wire) típusúra állítva a szakaszok mindkét végén kijelzésre fog kerülni azok felirata:

 

 

A vezeték a rajzon való elhelyezés után, számozás előtti (üres) jellemzőivel:

 

 

 

Új vezetékünket automatikusan megszámoztatva (a már meglévő számozottakét nem módosítva) az eredmény (a potenciál címkét, az equipotential label-t mutatva):

 

 

A tervben ezek szerint a 10-ik volt a soron következő, kiosztható potenciál jelzés. Ha mindkét vezetékvég bekötésre kerül, megmarad a potenciál jelzés, de a szakasz még továbbra sem rendelkezik egyedi vezeték azonosítóval (wire marks), melyet a DRC vizsgálat is mutat számunkra (a K1-ből kiinduló-origin, K2-be tartó-destination vezeték jelzés nélküli):

 

Ha újra kiadjuk az előbbi (Number new wires) parancsot, a vezeték megkapja W01-es jelzésszámát (a DRC hibalista is üressé válik):

 

Ha a vezeték szakaszon utólag elhelyezünk egy komponenst (jelen esetben egy potenciált megváltoztatni képes, disconnectable áramköri típusú indikátort), a kiindulási szakasz potenciáljelzése megmarad, de a vezetékek jelzése elvész:

 

Ha engedélyezzük a (2021-es verziótól elérhető) nyitott végű vezetékek (open-ended wires) opciót, akkor a kiindulási szakasz vezeték jelzése is megőrizhető, míg az újonnan képződött szakasz jelzések nélküli:

 

 

Ha újra kiadjuk a számozási (Number new wires) parancsot, az új szakasz megkapja a soron következő 11-es potenciál, és W02-es vezeték jelzésszámot:

 

 

Ha a szakaszok egyik végpontját nyitottá tesszük, pl. a H1 törlésével, a fentebbi beállítás engedélyezése esetén mindegyikük adatai megmaradnak (ellenkező esetben törlődnek):

 

Ha valamilyen ok miatt szükséges lenne, manuálisan átírhatjuk a W01 vezeték jelzését, tetszőleges karaktersorra:

Ha ebben az esetben újra számoztatjuk a vezeték jelzéseket (Renumber wires parancs), választhatjuk azt az opciót is, hogy a manuálisan adott számozási értékek érintetlenek maradjanak:

 

 

Nagyon fontos, hogy ez a parancs nem visszafordítható az Undo paranccsal, így odafigyeléssel kell kezelni, és szükség esetén projekt biztonsági visszatérési pontot lehet létesíteni (pillanatfelvételt készíteni) a Take snapshot paranccsal:

 

 

Az újra számoztatás eredményeként a jobb oldali szakasz válik sorrendileg elsővé, ezáltal W01 jelzésűvé:

 

 

 

 

A manuális jelzésbeállításra még az új vezetékek automatikus első számozása előtt is van lehetőségünk, ha például egy meglévő készülékben használt jelzést szeretnénk a tervünkben szereplő vezetékszakaszon megőrizni, viszont látni. Fontos, hogy soha ne használjunk a vezeték mellé manuálisan írt text-et (egyszerű szöveget, feliratot) erre a célra, mivel az nem jeleníthető meg az automatikusan generált vezeték riportokban sem.

Folytatása következik…

 

írta: Tóvizi Jenő

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
Electrical Schematic: Vezetékek és kábelek jelzése, számozása