Integrálja a kapcsolási rajztervek adatait és a SOLIDWORKS 3D CAD modellt valós időben, kétirányú frissítéssel!Az elektromos komponenseket elhelyezheti a terméken az Electrical 3D-vel, a vezetékútvonal-tervezési megoldással pedig közvetlenül a 3D modellen tervezhető meg az elektromos terven szereplő különböző elemek csatlakoztatásának módja. Az MCAD-ECAD összeköttetés miatt felgyorsíthatja a tervezési folyamatot és elkerülheti az adatcsere okozta esetleges tervezési hibákat, hiszen a módosítások automatikusan frissülnek a gépészeti modellen és elektromos terveken is.
A 2D-s tervezési környezetben a kapcsoló- és vezérlőszekrények elrendezési rajzainál végződhet a tervezési-dokumentálási folyamat. A SOLIDWORKS CAD 3D modellterében viszont kapcsolódhatunk az MCAD összeállításhoz, megkönnyítve a megfelelő illeszkedések ellenőrzését, az összes huzal-, kábel- és kábelköteg-útvonal tervezését, és a huzalhossz kiszámítását az összeszerelés előtt. A rejtett költségek csökkenthetők, a gyártási hibák és hulladék mérsékelhetők. A piacra kerülési idő és a járulékos tervezési költségek tovább redukálhatók. A valós nyomvonalak létrehozásához, a PCB tervezési folyamatból ismert routing (huzalozás) funkciót megvalósítva a SW gépészeti (tehát az MCAD) ismert 3D tervezőkörnyezetébe kell lépnünk. Ezzel a SWE Schematics 2D-s környezetében létrehozott tervünkön munkálkodhatunk tovább a 3D-s modelltérben. Ehhez a SOLIDWORKS Electrical 3D (a továbbiakban SWE 3D) szoftvermodulra van szükségünk, mely tehát nem különálló szoftver, hanem egy SW CAD szoftverbe épülő modul (Add-in). Ebben a szoftverkörnyezetben hozhatók létre a kábelköteg (Harness)-rajzok, beleértve a síkba kiterített ábrákat is, valamint pl. a kapcsolószekrények nézeti rajzai és fúrási tervei. Megadhatók a vezetékek, ill. kábelek színei, átmérői, tömege és minimális hajlítási sugarai, ezáltal a szoftver kábelcsatorna telítettséget és összeállítás össztömeget, valamint tömegközéppontot is tud kalkulálni. Az ECAD és az MCAD közös adatbázissal rendelkezve biztosítja a következetességet és átjárhatóságot, az elektromos és a mechanikai elemeket is tartalmazó, egységes tételjegyzék (BOM) létrehozásával.
Mit nyújt még a SOLIDWORKS Electrical 3D az elektromos tervezésben?
- Valós idejű együttműködés: A szinkronizált, kétirányú környezet lehetővé teszi, hogy több felhasználó is valós időben dolgozhasson ugyanazon a projekten.
- Automatikus vezetékútvonal-tervezés: A SOLIDWORKS fejlett vezetékútvonal-tervezési technológiájával egyszerű, automatizált módon tervezheti meg a vezetékek, kábelek és kábelkötegek helyét és irányát a 3D CAD-modellen.
- Kábelköteg-tervezés: Az új megoldással a kapcsolási rajz alapján tervezhető meg a kábelkötegek helye. A tervezők munkáját hatékony vezetékútvonal-tervezési, kiterítési és automatikus dokumentáció-létrehozási funkció segíti.
- Valós idejű szinkronizálás: A többfelhasználós, együttműködésen alapuló környezetben minden projekt tervezési adatainak szinkronizációja valós időben, a kapcsolási rajz és a 3D modell között mindkét irányban végbemegy.
- Elektronikus alkatrészek gyártói adatbázisa: A gyártói alkatrészek átfogó integrált adatbázisa az egyszerűen használható importálási eszközöknek és varázslóknak köszönhetően könnyedén testreszabható, rugalmas alkatrész adatbázist biztosít.
- 3D-s kapcsolószekrény: Hozzon létre háromdimenziós szekrényábrákat a kapcsolási rajz alapján.
- MCAD-ECAD integráció: Az elektromos alkatrészek SOLIDWORKS modellekként jelennek meg. Szinkronizált elektromos és gépészeti tételjegyzék készítése.
írta: Tóvizi Jenő