A csúcskészülékek egyre hasznosabbá és izgalmasabbá teszik az internetet (IOT), ugyanakkor bonyolultabbá is. Az „élő” forgalmi kameráktól kezdve a fittség mérőkön át az okos órákig, az internet-alapú eszközök tábora napról-napra egyre szélesebbé és sokszínűbbé válik, olyan rejtett készülékeket integrálva, amelyek túl mutatnak a számítógépeken és szervereken, amikre az internetet elsődlegesen kitalálták.
Ezeknek az eszközöknek az újratervezése, finomítása és integrációja minden bizonnyal a következő 10-15 év legmeghatározóbb technikai kihívásai között fog szerepelni. Ha jól csináljuk és nem tévesztjük szem elől a célokat, akkor az internet továbbra is az emberiség legdinamikusabban fejlődő találmánya marad. A becslések szerint 2020-ra 50 és 100 milliárd között lesz azoknak az eszköznek a száma, amelyek az IOT-hez kapcsolódnak. Annak érdekében, hogy maximalizálhassuk ennek lehetőségét, meg kell könnyítenünk ezeknek az eszközöknek a digitális infrastruktúrába való bevezetését. A SOLIDWORKS is a gördülékeny együttműködést és a digitalizációt szem előtt tartva fejleszti termékportfólióját és vezetett be három új terméket is a piacra az elmúlt 5 évben, a SOLIDWORKS Conceptual Designer, a SOLIDWORKS Industrial Designert és a SOLIDWORKS Xdesignt. Mindhárom felhő-alapú megoldás. Azonban míg az első két szoftvernél a fő szempont az volt, hogy a tervezés során ne az egyes elemeken vagy alkatrészeken legyen a hangsúly, hanem az ötletek gyors megragadásán, a közös koncepciófejlesztésen, a kommunikáción és a megosztáson. Addig az Xdesign ezeknek a programoknak a folytatása, ahol a cél már egy olyan teljes értékű CAD rendszer létrehozása volt, ami egy böngésző alapú alkalmazás, kiválóan működik mobil eszközökön és nem igényel letöltést.
A rendelkezésre álló szoftvereken túl az internethez kapcsolódó eszközök tervezésekor az emberi tényező meghatározó szereppel bír. A mérnökök tudása és innovatív gondolkodása, ami új termékeket és eszközöket eredményez. De hogyan is történik mindez?
A tervezők számára ennek legfontosabb módja, hogy folyamatosan emlékeztetik magukat, kiknek terveznek: az Egyénnek, az Iparnak vagy a Rendszernek (hivatali projektek). Három szabályt érdemes fejben tartani:
- 1) Minden internet felhasználó az információhoz való hozzáféréssel pénzt szeretne megtakarítani vagy pénzt szeretne keresni. Törekedjünk arra, hogy olyan eszközöket hozzunk létre, amivel a felhasználók kényelmes módon tudnak időt spórolni.
- 2) Határozzunk meg az Egyén, az Ipar és a Rendszer speciális igényeit egyesével és gondoljuk át, milyen további szükségleteik lehetnek a jövőben. tegyük fel a kérdést: hol találkozik ezeknek a csoportoknak az igénye és hol fog elágazni vagy metszeni egymást a jövőben?
- 3) Találjunk ki, hogyan különíthetjük el az egyes célcsoportok speciális igényeit, akik számára tervezünk és rangsoroljuk azokat.
Tervezés az Egyén számára
Habár az internet kezdetben a vezetés számára lett kifejlesztve, az Egyén tette munkája és játéka során egy sokrétű eszközzé. Amikor az Egyén számára tervezünk egy internet-alapú eszközt elkerülhetetlen, hogy a felhasználó kreativitására építsünk:- Készítsünk olyan tárgyakat, amik számos életmóddal és műszaki adottsággal kompatibilisek
- Ne adjuk hozzá olyan tulajdonságokat, amikről az hisszük, hogy az emberek használni fogják vagy majd idővel megtanulják használni
- Ha egy bonyolult képességgel szeretnénk ellátni a terméket, hagyjuk a továbbfejlesztett fázisra, tegyük opcionálisan letölthető tartalomba vagy egy későbbi „deluxe” modellbe.
- tervezzünk olyan eszközöket, amik jól átlátható tartalmat kínálnak, hogy az Egyén a kreativitását felhasználva alakíthassa tovább
- kezdjük egyszerűen és adjuk meg a lehetőséget a felhasználónak, hogy saját életmódjának megfelelően testreszabhassa azt
- ne terheljük le a felhasználót olyan dolgokkal, amikről azt gondoljuk, hogy jó lesz neki.
- Tervezzük logikus eszközöket, amiket könnyen lehet használni és sikerélményt adnak
- Az Egyénnek úgy kell tekintenie az eszközére, mint egy korábbi továbbfejlesztésére vagy életminőségének javítására. A hozzáadott értéknek valósnak és kézenfoghatónak kell lennie.
- Az eszköznek kompatibilisnek kell lennie a legkülönbözőbb hálózati készülékekkel. Ha egy eszköz nem működik jól más eszközökkel egy ökorendszerben, könnyen rosszhíre terjedhet.
Tervezés az Ipar számára
Ha Internet-alapú eszközt tervezünk az ipar számára, érdemes elsajátítanunk egy üzleti gondolkodásmódot, ahol a legfontosabb szempont a hatékonyság. Az ipar pénzt termel, miközben két dolgot tesz: eléri értékesítési céljait és hatékonyan kezeli ügyfeleit, valamint alkalmazottjait. Terméktervezőként az utóbbira koncentrálunk. Ha képesek vagyunk olyan eszközt létrehozni, ami segít egy cégnek az emberek kezelésében, segítünk a cégnek eladásokat is generálni, ez azonban nem feltétlenül működik visszafelé is. Képzeljük el, hogy tervezünk egy vonalkód leolvasót raktárkészlet nyomon követéséhez. Ahhoz, hogy megfelelően végezhessük el a munkánkat, súlyoznunk kell a kritikus változókat, hogy a termék hatékonyabbá tegye az ipart. Felmerülnek a következő kérdések: A könnyű használhatóság fontosabb, mint a biztonsági protokoll? Meg fogja érni betanítani az embereket az eszköz használatára vagy legyen kisebb tudása és intuitív a használata? Sok esetben hasznos befektetés az alkalmazottaknak egy új technológia elsajátítása – ha az eszköz vagy alkalmazás pénzt és időt spórol hosszútávon. De felmerül a kérdés: elavulttá válik a technológia mire teljesen megtanulják, és mennyit veszít a cég az új eszköz alkalmazásával? Az Ipar számára készülő termékeknél az adott cég céljai a meghatározók. A tervezési szempontok rangsorolásánál pedig vegyük figyelembe a következőket:- Állítsunk össze alapvető tervezési irányelveket, amik összhangban vannak az Ipar céljaival. Ha az eszközünk megfelel az Ipar céljainak, értékesnek fogják találni.
- Tartsuk észben, hogy az Ipar minél több információt szeretne kapni az Egyénről és alkalmazottjairól, de nem szívesen tesz közzé adatokat a Rendszer számára, így a terméknek az Ipar érdekeit kell védenie úgy, hogy közben nem ad ki bizalmas információt a versenytársaknak sem.
- A hosszú élettartamra és a bővíthetőségre irányuló célkitűzések fontos szempontok - a tervezett elavulás soha nem jó, különösen a tömeges értékesítésnél.
- Minden változó a kompatibilitásban egy újabb fokát adja az eszközök komplexitásának, hogy kapcsolódhassanak az IoT-hez. A silány kompatibilitás időt vesz el, az Ipar számára pedig minden perc számít.
Tervezés a rendszer számára
Az internet-alapú eszközök tervezése a hivatal számára kevésbé szól az internet szépségeiről, sokkal inkább az internetet használó eszközök azonnali képességeiről. A rendszert nem érdekli a klímarendszerek távoli vezérlése, ha mondjuk egy katona jelzi, hogy melege van egy sivatagi kiképzés során. A rendszer érdeke egyszerű és haszonelvű: megvédeni az Egyént, felügyelni az Ipart és új utakat találni a profitszerzésre. Ha a Rendszer számára tervezel eszközöket, kihívásokat kell megoldanod és szükség-alapú terveket készítened, amik lehet nem fognak népszerűvé tenni. A rendszer a „táplálkozási lánc” tetején szeret elhelyezkedni, így számára tervezni internethez kapcsolt termékeket a meghatározott célok miatt kevesebb kreativitást enged. Azonban a kiemelkedő tervezőmérnökök ezt is előnyükre tudják fordítani, hiszen a kevesebb változó és a meghatározott feladat lehetővé teszi, hogy nagyobb hatást gyakoroljanak egy egyedülálló és rendhagyó megoldással. Például érzékelők hálózatát megtervezni, hogy nyomon követhessék egy híd hőtágulását egy igazán konkrét feladat, amit nagy valószínűséggel megbízásos szerződéssel osztanak egy tervezőre. Itt a tervezés nem az ipar vagy az egyén számára történik, ahol már maga megjelenés (és néha az újdonsági faktor) eladja a terméket. A terméket már eladták, most a tervezőmérnökön múlik, hogy működjön is. Függetlenül attól, hogy űrkutatási vagy szállítmányozási részlegeknek tervezünk, valószínű, hogy előre meghatározott specifikációk szerint dolgozunk, nagyon pontos szándékkal. Az ilyen feladatok olyan mérnököket igényel, akik a kötöttségeket kapaszkodóként használják a végső megoldás eléréséhez, és akik képesek áthidalni a szakadékot a mérnöki tudomány és a valóvilág között.