Az elmúlt időszak trendjei miatt egyre gyakrabban kapunk kérdéseket a felhőalapú megoldásainkkal kapcsolatban, így arra gondoltunk, hogy érdemes lenne összeszedni, mégis mit takar ez a közkedvelt hívószó valójában.
A címből szándékosan hagytam ki a felhő vagy a cloud szócskát, mert pont arra szeretnék rámutatni, hogy szoftvereszközeinket nem lehet ilyen egyszerűen besorolni a felhőalapú megoldások, vagy a hagyományos alkalmazások közé, hanem több esetben is hibrid megoldásokról beszélünk.
Fontos, hogy most nem az általános jelentésére szeretnék fókuszálni a címben felsorolt fogalmaknak, hanem specifikusan a tervezést és a gyártást támogató szoftverekre vonatkoztatva, ami a következő ábrán is látható.
Hagyományos rendszer
Először is kezdjük a sort a bal oldali oszloppal, ami a kakukktojás, és amit azért tettem bele az ábrába, mert innen kiindulva lehet megérteni, hogy mit jelent a többi fogalom. Jelenleg az ügyfeleink közül a legtöbben, akik SOLDIWORKS PDM segítségével kezelik az adataikat, azok a hagyományos módon üzemeltetik ezt a rendszert. Ez annyit jelent, hogy vettek egy szervert az irodába, amin fut egy Windows Server operációs rendszer és maga a PDM is. A tervezők is saját nagy teljesítményű asztali vagy mobil munkaállomásokon futtatják a szoftvereket, a keletkező fájlokat és azok verzióit pedig a PDM kezeli és tárolja. Talán az egyik legfontosabb jellemzője a rendszernek, hogy a szerverek és a tervezői munkaállomások beszerzését és időszakos cseréjét a felhasználó saját költségén végzi, azok megfelelő működéséért pedig a cég rendszergazdái felelnek, ők orvosolják mind a hardveres mind a hálózat beállításával kapcsolatos hibákat. Egy ilyen rendszernél még semmilyen szinten nem beszélhetünk felhőalapú megoldásról, mivel itt minden helyileg a cég felügyeletében van kezelve.
Adatkezelés szolgáltatásként
Ha továbbmegyünk az ábrán, akkor el is érkeztünk a felhőalapú megoldások belépő szintjére. Ha megnézzük, akkor a rövidítésből is kiderül, hogy itt az ügyfél az adatkezeléshez tartozó infrastruktúrát nem vásárolja meg, hanem szolgáltatásként bérli, amivel egyből le tudja magáról dobni az adatkezeléshez tartozó hardveres és hálózati hibák elhárításának feladatát. Amellett, hogy így kevesebb teher hárul a rendszergazdákra, a rendszer rendelkezésre állása és megbízhatósága is nőhet, mivel olyanokra bízzuk a szerverek üzemeltetését, akik erre specializálódtak.
Gyakorlatban az IaaS úgy nézne ki egy cégnél, hogy a SOLIDWORKS CAD/CAM alkalmazásait ugyanúgy saját gépeken futtatják a tervezők, de az adatkezeléshez már nem az irodában elhelyezett szervert használunk, hanem bérlünk például valamilyen a felhőben futó virtuális szervert operációs rendszerrel együtt (például Microsoft Azure), és nekünk már csak arra kell figyelnünk, hogy a PDM megfelelően legyen telepítve és konfigurálva. Ezek mellett a VPN is része lehet ennek a szolgáltatásnak, így a céges hálózat kiépítése és üzemeltetése is egyszerűbbé válik. Fontos még kiemelni, hogy a tőlünk vásárolt licenceken ehhez a megoldáshoz nem is kell változtatni, nem kell ezeket bővíteni, mivel itt csak arról van szó, hogy a saját szerverünk helyett a licenceket egy felhőben futtatott virtuális szerverre telepítjük. Igazából ennél a megoldásnál felmerülhet még az is, hogy magát a tervezőszoftvert is virtuális gépeken futtassuk és távolról bejelentkezve ezekre a gépekre használjuk azt, viszont ez jelenleg még nem egy elterjedt megoldás, mert nem mondható teljesen folyamatosnak a tervezési élmény, főleg egy gyengébb internetkapcsolat esetében. Fontos még, hogy minden esetben célszerű velünk konzultálni a választott virtualizációs rendszerről, mert nem mindegyik rendszert támogatja a SOLIDWORKS licenckezelő szerver.
FELHŐ ALAPÚ MEGOLDÁS
A harmadik oszlopban megérkeztünk az első olyan rendszerhez, amit nem az ügyfél üzemeltet és már magában is felhő alapú megoldásnak nevezhető, ez pedig nem más, mint a 3DEXPERIENCE. Szerintem, aki erről a rendszerről már nézett bemutatót vagy videót, esetleg már olvasott róla, az halhatta a platform kifejezést, amiből már ki lehet következtetni, hogy jelenleg ez egy PaaS szolgáltatás. Ez annyit takar, hogy itt már nem kell az irodában üzemeltetni vagy bérelni a szervereket, mert a Dassault Systemes adja az adatkezelési megoldást, mind a szoftvert, mind a hardvert, egy kapcsolt szolgáltatásban. Gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a tervezők elindítják a saját gépükön reggel a SOLDIWORKS-öt, viszont már nem kell VPN-re csatlakozni, hogy elérjenek egy helyi vagy egy felhőben futó szervert, hanem egyszerűen normál internetes protokollokon keresztül tudnak csatlakozni a cég saját 3DEXPERIENCE platformjára és le tudják tölteni a szükséges fájlokat az aznapi munkához. Ezek mellett pedig rengeteg alkalmazáshoz még a tervezői munkaállomásokra sincs szükség, mert egy egyszerű internetes böngészővel is hozzáférünk a 3D modellekhez, amiket meg is tudunk jeleníteni, illetve emellett még az alapvető PLM funkciókat is használhatjuk akár már egy okostelefonon bejelentkezve is. Szerintem az előnyök elég egyértelműek, mivel itt igazából már csak a megfelelő munkaállomás beszerzése és a megfelelő internetszolgáltatás bérlése az ügyfél feladata, a többivel nem kell már időt pazarolni.
A cikk végére el is értünk az utolsó oszlopig, ami a tervezés és gyártás területén épp most kezd a jövőből a jelenné válni. Igazából a 3DEXPERIENCE ebbe a kategóriába is kerülhet, mivel a felhasználói szoftverek távoli futtatására is lehetőséget biztosít. A pontos besorolás csak azon múlik, hogy vegyesen használjuk-e még az asztali és a felhőben futó alkalmazásokat, vagy csak a platformon futó és böngészőből elérhető xApps névre keresztelt programok közül válogatunk annak megfelelően, hogy milyen funkciókra van szükségünk. Jelenleg a tervezőalkalmazások közül már elérhető az általános testmodellező, a lemez és a vázszerkezet tervező, a szabad geometria modellező, a generatív modellező és az MDB-nek megfelelő PMI méretek és jelölések létrehozására képes 3D méretező.
A megfelelő megoldás kiválasztásában főbb szempontok lehetnek, hogy milyen funkciókra és milyen szintű testre szabásra van szükség, illetve még az is, hogy rendelkezésre áll minden felhasználónak a megfelelő sebességű internetkapcsolat a felhőmegoldások használatához.
Remélem mindenkinek tisztult a kép a hagyományosabb és a jövőbe mutató felhőmegoldásokkal kapcsolatban is. Ha még maradtak volna kérdések, vagy bele szeretne vágni valamelyik megoldás bevezetésébe, akkor keressen minket. Bármelyik megoldást keresi, nálunk megtalálja a szükséges szoftvereket és szakértelmet hozzá.
írta: Virág Péter