Certified partner of solidworks

SOLIDWORKS Electrical Schematic: Vezetékek számozása 2. rész

2021.04.30
SOLIDWORKS Electrical Schematic: Vezetékek számozása 2. rész

Egy villamos terv a SOLIDWORKS Electrical Schematic, mint parametrikus szoftverben való készítése során a komponenseket összekötő vezetékek, kábelek jelzéseit is automatizáltan készíthetjük el, elkerülve pl. a tervmódosítások esetén szükségessé váló időigényes és hibaforrásokat jelentő manuális beavatkozásokat és megteremtve az automatikus kigyűjtések (riportok) lehetőségét.

2. rész: A vezetékek bekötési irányai, és a vezeték-kábel hozzárendelés

Egy üres projektben elhelyeztem példaként 3 komponenst, melyekhez az adatbázisból alkatrészt is rendeltem, hogy a villamos csatlakozási pontok jelzései is megjelenhessenek:

Az összeköttetések során az alábbi típusú, általam definiált vezetékeket (wire styles) fogom használni:

A potenciál formulának olyan képletet alkottam, hogy a vezeték feszültség típusa után szerepeljen két karakteren a sorszám, a vezeték formula pedig az 1.részből ismert „W” karakter utáni két karakteres sorszám, de azt kiegészítettem a kiindulási és cél komponensek és azok csatlakozási pontjainak azonosítójával is. A „Cable reference” mezőben látható, hogy a vezetékekhez az adatlapjaikon valós cikkszámú, egyeres „kábelre” való hivatkozást is beállítottam, mely a riportokban is meg fog tudni jelenni. (Ez nem azonos a későbbiekben bemutatásra kerülő vezeték-kábel asszociációval.)

A vezetékek elhelyezése, és azok számoztatása (Number new wires) után a következő eredményt kapjuk (a vezetékek számozási módja: wire, a szimbólumok csatlakozási pontjainak grafikus megjelenítési módja pedig: When not connected-akkor látszik, ha nincs csatlakoztatva):

Azt figyelhetjük meg, hogy mindkét vezeték W01-es jelzést kapott, és az irányaik a nyilakkal jelöltek lettek. Mivel a projektet az alapértelmezett IEC Template használatával készítettem, ezt az alapbeállítást láthatjuk a Jelzés (Mark) lapon:

Vagyis azért oszthatta ki a program kétszer is az 1-es (W01) vezeték számot, mert a jelzések végeredménye a felhasznált képletem miatt valójában eltérő (W01/H1…), másként fogalmazva a kábeljelzések különbözőek, bár azonos sorszámot kaptak. Most viszont ezt érdemesebb megváltoztatnunk, ezzel egyszer kioszthatóvá téve a vezeték számokat (Unique order number-t bepipálva) majd így újra számoztatnunk a vezetékeket (Renumber wires), melynek eredménye W01 és W02 lesz:

Ha a rajzon elhelyezett komponenseket összekötjük a vezetékekkel, a szoftver alapértelmezés szerint a komponensek azonosítóinak alfanumerikus betűrendje alapján dönti el azok sorrendjeit, és azt tekinti a vezeték forrás oldalának (origin), amelyik a magasabb prioritásúhoz csatlakozik. Tehát nem az számít, hogy grafikusan hogyan, milyen kiindulással húzzuk be a vezetékeket a rajzon. Ezek alapján a W01 a H1-től indul a K1 felé, a W02 pedig a H1-től a K2 felé. (Ha nem lenne beiktatva a H1, akkor az egyetlen vezetékünk a K1-től a K2 felé tartana.) Ha pl. azt szeretnénk elérni, hogy a vezeték a példánkban a K1-től, a H1-en keresztül a K2-ig haladjon, megváltoztathatjuk a W01 bekötési irányát:

A változtatás életbe léptetéséhez újra kell számoztatnunk a vezetékeket, eredményül ezt kapjuk:

Ha mindkét kapcsolóról kiindulva a H1 lenne a közös elérendő cél (destination), akkor az előbbi módon a W02 irányát (Wire cabling order) is megfordítanánk, majd ez alapján automatikusan újra számoztatnánk:

Ha a két vezetéket egyetlen, két eres kábellel kiváltva szeretnénk megtáplálni a H1-es indikátort, elvégezzük a vezeték-kábel ér hozzárendelést (asszociációt). Ehhez a projekthez először pl. rendelünk egy új kábelt az adatbázisból:

Ennek alapértelmezett „W” jelzését jelen esetben „C”-re állítom (a kábel jelzésre használt formulám is két karakteren jeleníti meg a sorszámot), és pl. 5 méteres kábel hosszt is beállítok. (Szükség esetén kábelekre is használhatnánk a Manuális jelzés módot is, mint az 1. részben a vezetékeknél leírt esetben, ha pl. valamilyen eleve adott, meglévő kábel jelzést szeretnénk viszont látni.)

A projekthez rendelt kábel, és annak belső erei, melyek csakis mindkét végén bekötött, tehát határozott vezetékekhez rendelhetők hozzá, a vezetékek kijelölése után, a jobb egér gombra lenyíló menüből:

A hozzárendelést követően a felhasznált vezetékek és erek szövegjellemzői megváltoznak (zöld ill. félkövér típusúra), és a forrás-cél információk is átörökítődnek:

Eredményül ezt látjuk:

A hozzárendelés után már nem a vezetékek eredeti rajzi színeit láthatjuk, hanem a kábel erekre általánosságban grafikusan vonatkozó, a programban beállított (alapértelmezésben barna) színjelzést:

A vezetékek és kábelek jelzés feliratainak jellemzőit itt érhetjük el (a vezetékeké fekete színnel a végpontoktól 3-3mm-re, a kábeleké pirossal alapértelmezetten középre, mindkettő 1,5mm-es méretben, a vonalak fölé 0,5mm-rel elhelyezve):

Ha a potenciál címkét, a vezeték jelzést és kábel ér feliratokat elrejtjük, de az általunk választott típusú vezeték címkét (wire label-t) megjelenítjük, ezt az eredményt kaphatjuk:

Összefoglalóan, a projektet kibővítve a megelőző esetek lépéseinek megfelelő áramkörökkel, majd automatikusan megszámoztatva azokat (balról jobbra, majd fentről lefelé haladva), a 3 eltérő eredmény:

Az automatikus riportokat elkészítve, a táblázatos formájú kötéslisták gyorsan előállnak (melyeket excel-be exportálva címkéket is nyomtathatunk vezetékeinkhez, kábeleinkhez):

Folytatása következik…

írta: Tóvizi Jenő

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
SOLIDWORKS Electrical Schematic: Vezetékek számozása 2. rész