Az idei évben a SOLIDWORKS Simulation 2018 frissítései az előző évekhez hasonlóan két nagy kategóriába sorolhatók: a funkcióbővítés vagy fejlesztés és felhasználói élmény javítás. A legfontosabb funkcióbővítésnek a topológiai optimalizációt tartom, ami a meglévő paraméteroptimalizációval együtt a Simulation Professional csomagjában érhető el. Ezzel a modullal egy teljesen új szimuláció típust kaptunk a meglévő 11 szimulációs típus mellé. Az eddigi paraméteroptimalizációs modul a CAD modellünk kiválasztott méreteit méretezte át és azzal a mérettel vizsgálta a szerkezetet. A topológiai modul viszont az egész testet vizsgálja és azt keresi, hogy honnan kell elvennie anyagot ahhoz, hogy a szerkezet az előírt feltételek alapján még ellássa a feladatát anélkül, hogy elérné a meghibásodási kritériumot. Ilyen meghibásodási kritérium lehet a legnagyobb merevség vagy a legnagyobb elmozdulás az előírt tömegcsökkentés függvényében, vagy a tömegcsökkentés az előírt elmozdulás függvényében. Erre a szimuláció típusra a következő képen látható egy magyarázóábra.
A képen az figyelhető meg, hogy a meglévő oldallemezből a topológiai optimalizáció a felesleges térfogatot kivágta és csak a szükségest hagyta meg. További funkcióbővítések a SOLIDWORKS simulation 2018-ban, hogy
- nemlineáris kontaktvizsgálatoknál elmozdulásra is tudunk szabályozni,
- másoktól kapott szimulációs eredményeket tudunk plottolni csv és txt fájlformátumból,
- nemlineáris szilárdságtani szimulációkban is elérhetővé vált a biztonsági tényező (Factor of Safty) plot,
- kettőnél több felületet is össze lehet kapcsolni egy darab illesztőszeg connectorral,
- a feszültség szingularitás vizsgálatához kiegészítették a feszültséggyűjtőpont vizsgálatot (Stress Hot Spot Diagnostics) újra hálózó funkcióval, így a szoftver innentől automatikusan tudja vizsgálni azt, hogy a számított eredmények konvergálnak-e egy adott feszültségértékhez,
- szenzorként definiálható a Simulation-ön belül elérhető tömeg szenzor (ez a szenzor a felületmodellek tömegét is le tudja mérni, ha a modellhez van társítva vastagság).
A másik nagy kategória a felhasználói élményt javító újítások. Ebben a kategóriában három újítás volt, amiből az első kettő magyarországi felhasználók által a SOLIDWORKS Ügyfélportálján keresztül beküldött javaslatok alapján készültek el, míg a harmadik egy külföldi ötlet alapján. Így idén csak olyan újításokat kaptunk, amiket valóban a felhasználók kértek. Ez is azt mutatja, hogy a fő fejlesztési irány a SOLIDWORKS számára, hogy moduljai könnyen és felhasználó centrikusan működjenek. Az egyik ilyen újdonság, hogy a SOLIDWORKS Simulation most már tud e-mailt küldeni arról, hogy lefutott-e a szimuláció, illetve adott időközönként (pl. fél óránként) az aktuális állapotról küld egy jelentést. A másik ilyen újdonság, hogy a Simulation összes felugró ablakánál ki lehet választani a „nem szeretném többet látni” opciót. Ez a funkció régóta elérhető a CAD-en belül, de mostantól a Simulationben is. A harmadik felhasználói élményt javító funkció, hogy most már az alkatrész és az alösszeállítási szinten elkészített szimulációs beállításainkat a főösszeállításunkba is tudjuk importálni. Ez az ötletet szintén egy felhasználótól érkezett, amit a tavalyi SOLIDWORKS World Top 10 szavazáson töltötték fel. Ennek a szavazásnak a nevezetessége, hogy mindenki minden feltöltött ötletre szavazhat és a legjobb tízet (ha leprogramozható) a következő évi verzióba lefejlesztik. Ez az ötlet ugyan nem jutott be akkor a legjobb tízbe, de a jelek szerint felkeltette a SOLIDWORKS fejlesztői csapatának a figyelmét és végül bekerült a szofver új funkció közé.
Ezért is érdemes ötleteket és javaslatokat megosztani a szoftverrel kapcsolatban, hogy a SOLIDWORKS továbbra is a felhasználók igényeinek megfelelően alakíthassa ki programjait, így biztosítva a piac legfelhasználóbarátabb tervezői szoftverének folyamatos fejlődését .