Certified partner of solidworks

SOLIDWORKS tippek és trükkök: Gyorsbillentyűk 2. rész

2016.03.02

A leggyakrabban használt parancsainkat érdemes beállítani gyorsbillentyűkre? Ez lenne a leggyorsabb módja a tervezésnek? Megéri a fáradságot, beállítani, megtanulni a sok kombinációt?

SOLIDWORKS tippek és trükkök: Gyorsbillentyűk 2. rész

A gyorsbillentyűk beállítása

A leggyakrabban használt parancsainkat érdemes beállítani gyorsbillentyűkre? Ez lenne a leggyorsabb módja a tervezésnek? Megéri a fáradságot, beállítani, megtanulni a sok kombinációt?

A 2016-os SOLIDWORKS rengeteg újdonságot hozott, többek között teljesen átszabta a felhasználói felületet. Csak ez az egységes felület problémát okozott a felhasználók döntő többségénél: nagyon egyformák lettek az ikonok, nehéz differenciálni az azonos színezés miatt. (Az ikon-egér imádók tábora viszont nemsokára visszakapja a színek kavalkádját a 3-as szervízcsomagban.) A gyorsbillentyűzés geekjeit ez a tény csak igen kismértékben befolyásolja. Ők nem foglalkoznak ikonokkal, csak ha muszáj, anélkül is pörgetik a melót.

Hogy érdemes gyorsbillentyűzni? Először is kattintsunk bármelyik ikonra jobb gombbal, majd a Customize (vagy Tools -> Customize) paranccsal bejuthatunk a testreszabás dialógus ablakába. Itt a Billentyűzet fület kiválasztva már neki is kezdhetünk a beállításnak.

Használható az összes ANGOL betű – sajnos a magyar karaktereket nem ismeri fel, például az „ö” betű helyett ’ jelet ismer fel. Tulajdonképpen angol billentyűzet kiosztásnak megfelelően ismeri fel az „öüőúéáű” karaktereket, ezeket csak módosítókkal (Ctrl, Shift, Alt) tudjuk megadni. Hosszú „í” betűt egyáltalán nem használhatunk. Külön alkalmazhatjuk a numerikus billentyűzetet a QWERTY feletti számok mellett, és a funkciógombok is szabadon programozhatók. A módosítók minden előzőekben említett gombbal működnek, szabadon variálható a Ctrl, Shift és Alt kombinációja.

Szóval hogyan érdemes kiadni a gyorsbillentyűket? Részemről az adott parancs nevének kezdőbetűjét preferálom, akár angolul, akár ha foglalt valamelyik, akkor magyarul, esetleg arra asszociáló jelentéssel bírót. De inkább saját példán mutatom be:

Angolul gondolva:

  • L (line) – alapból is vonal
  • C (circle) – kör
  • D (dimension) – méretezés
  • A (arc) – érintő körív
  • Shift + A – 3 pontos körív
  • Alt + Shift + A – középpontos körív

Magyarul gondolva:

  • V – mérés (vonalzó)
  • K – konvertálás vázlatban

Egyéb:

  • I (fillet) – lekerekítés (mivel az F gomb a teljes nagyítás)
  • H (chamfer) – letörés (C-vel már körözök)

Általában a vázlatot módosító nélkül használom, szinte minden billentyűhöz hozzá van rendelve külön parancs. Alakzatok készítését hasonló logikával oldottam meg, általában a Shift-et növesztésre, az Alt-ot vágásra használva:

  • Shift + X – kihúzott bővítés
  • Alt + X – kihúzott vágás
  • Shift + R – forgatott bővítés
  • Alt + R – forgatott vágás

Vagy egy témát egy billentyű köré csoportosítottam:

  • Shift + F – furat varázsló
  • Alf + F – menetjel felrakása csapra, furatra

De természetesen mindenki a maga logikája szerint készítheti el a kiosztást.  Első időkben még lehet kavarodás lesz a fejben a sok parancs megjegyzése okán, ezért a gyorsbillentyű menüben érdemes használni a lista nyomtatását, vagy vágólapra helyezés után mondjuk Word-ben megszerkesztve printelni, majd a monitor kávájára ragasztani.

Gyorsbillentyűk lista nyomtatása

És hogy miért érdemes megtenni ezt? Valóban gyorsabb-e billentyűzetet testreszabni?

Az alábbi két videó összehasonlításként készült.
Az elsőben egérgesztusokkal felkonfigurált egeret és ikonsort használtam. 3:10 volt a darab megtervezési ideje:

https://www.youtube.com/watch?v=ifkFjMm9vh0

A másodikban szinte csak gyorsbillentyűzettel adtam ki a parancsokat, néhol talán egérgesztust is használtam, azonnali méretet gépeltem, Esc és Enter gombokat nyomtam. Ugyanazt a darabot így 1:45 alatt lehet lemodellezni:

https://www.youtube.com/watch?v=Lqh8jxu17x8

Ezen a modellen az eredmény alapján billentyűzettel kb. 80% sebességnövekedés tapasztalható az egyénileg beállított ikonsorokkal szemben.

Ha a munkaidőd tervezéssel töltöd, akkor nem is lehet kérdés: egyértelműen megéri finomhangolni saját kezünkre a szoftvert! Több időd marad gondolkodni, jobb döntéseket hozni.

Legközelebb a módosító gombok kavalkádjában teszünk kirándulást.

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
SOLIDWORKS tippek és trükkök: Gyorsbillentyűk 2. rész