Ha követed a lépéseket és vázlat blokkot készítesz velünk, a vázlat szerkesztésen belüli, haladó szintű tudással leszel gazdagabb. Képes leszel blokkokat létrehozni, szerkeszteni és a megfelelő kényszerek alkalmazásával mozgatni is őket.
Az alábbi videóban megmutatjuk egy Exkavátor karjainak leegyszerűsített, vázlat blokká alakított komponenseinek mozgását.
Lássuk hát, legfőképp mire is jó egy vázlat blokk:
- A vázlaton belül gyorsan szerkeszthető, egyetlen elemként kezelhető vázlat blokkokat hozhatunk létre, amelyekben szereplő geometriáknak NEM kell teljesen meghatározottnak lenniük.
- Ezeket a blokkokat egymástól függetlenül kezelhetjük és relációkkal, vagy méretekkel kapcsolhatjuk egymáshoz.
- Ennek a funkciónak a segítségével gyorsan és könnyedén készíthetünk vázlat szerű előterveket is, illetve vizsgálhatunk egyszerű mozgásokat.
1. Vázlat készítés
Első lépésként létre hozunk egy új alkatrészt. A standard meglévő három sík közül kiválasztva egyet, vázlatkészítésbe kezdünk. Az eddigi ismereteink alapján, anélkül készítsük el a következőkben szereplő geometriákat, komponenseket, hogy azok teljesen meghatározottak lennének. Mindezen komponenseket egy vázlaton belül kell létre hozni és lehetőség szerint az origótól nem nagy távolságban, kötetlenül helyezzük el őket (a mintavideón egymás fölé, sorba lettek elhelyezve).




2. Blokkok létrehozása
A Blokká alakítani kívánt elemeket jelöljük ki, majd a felugró helyi menüből válasszuk ki a Blokk készítés (Make Block) parancsot. Ez a funkció elérhető még az Eszközök>Blokkok>Készít (Tools>Blocks>Make) menü pont alatt is.
A parancs elfogadása után a program létrehoz egy önálló elemként kezelhető egységet, mely a műveleti fában a vázlat műveleten belül található meg.
Az alábbi videón a blokk létrehozása látható a már megrajzolt elemek egyikéből:


3. Blokkok összeállítása/össze kényszerezése
A hat különálló egységet kell összeállítanunk a megfelelő kényszerek használatával. Elsőként az Exkavátor alapját szimbolizáló elemet helyezzük az origóba és lássuk el egy tetszőleges vonalát horizontális, vagy vertikális kényszerrel. Egybeeső kényszer segítségével illesszük a karok közül az egyiket, az alapalkatrész forgópontjához, majd a második kart, az első kar második végpontjához. Ezeket és a további lépések itt láthatod:
Híreink
2025.03.17.
CNC.hu - 3DEXPERIENCE World 2025: Három nap az innováció jegyében – nézze vissza a rendezvény élő közvetítését és az összefoglalókat!
2024.09.10.
CNC.hu - Egyszerű felületmodellezés a 3DEXPERIENCE rendszerrel
2024.09.10.
CNC.hu - Ilyen volt a 3DEXPERIENCE World 2024 első napja – videó
2023.08.09.
Techmonitor magazin - A tervezési hatékonyság növelése