Adunk 3 tippet, hogyan teheti hatékonyabbá a megmunkálást a SOLIDWORKS CAM műveleteivel!
A SOLIDWORKS CAM fiatal tagnak számít a SOLIDWORKS portfólióban, hiszen csak a 2018-as verziótól kezdődően kapott helyet teljesen integrált beépülő modulként a szoftverben. Ugyanakkor a CamWorks szoftver sokéves fejlesztési múlttal rendelkezik, melynek bizonyos moduljaiból jött létre a SOLIDWORKS CAM. Két csomagban érhető el. A Standard verzió bármely 3D CAD csomag (Standard, Professional, Premium) mellé automatikusan jár, amennyiben az ügyfél rendelkezik aktív szoftverkövetéssel és a követés időtartama alatt szabadon használható. A Professional verzió vásárolható licenc, mely tudásban és funkcionalitásban szélesebb körű megoldásokat nyújt. Ezek közül csak néhány:
- összeállítás környezet támogatása
- eszterga programozás
- indexált 4 és 5 tengelyes megmunkálások
1. Szerszámpályák lehatárolása/ kiterjesztése: (Avoid/contain areas)
Lehetőségünk van a már a létrehozott szerszámpályáink lehatárolására, illetve akár kiterjesztésére is. Mindezt megtehetjük közvetlenül a modellről választott geometriák vagy akár a teljes asszociativitásnak köszönhetően a modellünkhöz hozzáadott segédvázlatok segítségével. A példán keresztül egy síkmarás módosítását fogom bemutatni. A képen látható piros színű vázlatok leszorítókat szimbolizálnak. Ezeket szeretnénk elkerültetni a szerszámpályánkkal. Ehhez az adott szerszámpályán kell helyi menüt hívnunk és egy új elkerülni kívánt területet definiálnunk (New Avoid Area). Ehhez az előre megrajzolt vázlatelemeket hívhatjuk segítségül.
A menüben kiválaszthatjuk a kívánt geometriákat, illetve a egyéb beállítási lehetőségekkel ofszetet adhatunk a profilokhoz plusz ráhagyásként. Megadhatjuk azt is, hogy a különböző területeket milyen magasságig szeretnénk elkerülni. A beállításokat elfogadva a szerszámpályánk automatikusan frissül. Ha ez mégsem történne meg, egy újragenerálással megkapjuk a kívánt változtatásokat. A síkmarás másolatának szerkesztésével pedig ezek után létrehozhatunk egy olyan pályát, amely csak az előzőleg kihagyott területeket munkálja meg (a valóságban ez természetesen a leszorítók áthelyezése után történik). Ugyanezeket a vázlatelemeket felhasználva a másolathoz meghatározunk egy területet, amelyet szeretnénk mindenképp megmunkálni (Contain Area).
Avoid area
Contain Area
2. Megmunkálások rendezése (Sort Operations) a SOLIDWORKS CAM-ben:
Lehetőségünk van arra is, hogy különböző szempontok alapján sorba rendezzünk a megmunkálásainkat (alapértelmezetten az alakzatok létrehozásának sorrendjében készülnek a szerszámpályák) Az előző példát folytatva végezzünk el egy sorba rendezést. A Mill Part Setup-on helyi menüt hívva érjük el a Sort Operations funkciót. A felugró ablakban a sort fülön külön szempontok alapján tudjuk elvégezni a rendezést.
Az elsődleges szempont legyen a műveletek típusa (ez egyéni preferencia természetesen, az én sorrendem ebben az esetben: síkmarás, nagyolás, simítás, központ fúrás, fúrás, kiesztergálás, dörzsárazás, menetfúrás) a második rendezési szempont pedig a szerszámok méretei alapján legyen végrehajtva. Ilyen és ehhez hasonló rendezési sémákat el is tudunk menteni és a későbbiekben újra fel tudjuk használni őket. A rendezést elvégezve egy sokkal letisztultabb, egységesebb és átláthatóbb műveleti fát kapunk.
3. Műveletek összevonása (Combine Operations) a SOLIDWORKS CAM-ben:
A mostani cikkben utolsóként pedig következzen a műveletek összevonása opció. Az előzőekhez hasonlóan a funkció helyi menüből érhető el (azonban itt számít, hogy egy konkrét műveleten vagy a Mill Part Setup-on hívjuk elő a helyi menüt). A Mill Part Setup-on végzett összevonások az egész felfogásra vonatkozó változtatásokat eredményeznek (ebben az esetben csak az azonos szerszámot használó műveleteket tudjuk összevonni), míg egy bizonyos művelettípuson kezdett összevonás csak az adott művelettípust ajánlja fel kiválasztásra.Összevonások előtt:
Összevonások után:
Láthatjuk, hogy ezzel a módszerrel jelentősen lecsökkenthető a műveleteink száma, arra viszont felhívnám a figyelmet, hogy az összevonások során érdemes többször is átgondolni, hogy mit mivel. Ugyanis az összevonás során egy egységes szerszámpályát kapunk, ahol már nem tudunk olyan rugalmasan változtatásokat végezni, a korábbi különálló műveletek megöröklik egymástól a beállított paramétereket, mint például a rá,-és leállások beállításait. Ezek okozhatnak meglepetéseket is, ha például nyitott és zárt zsebeket is tartalmazó megmunkálásokat vonunk össze. Mert amíg egy nyitott zsebnél a fogásvétel történhet anyagon kívül merőleges süllyedéssel, addig ugyanez nem biztos, hogy szerencsés egy zárt zseb esetében. Az összevonások és a sorba rendezések is nagyon hasznosak lehetnek bizonyos esetekben. Viszont ha használjuk őket, akkor gyakran szimuláljunk, hogy ki tudjuk szűrni az esetleges ütközéseket, illetve nem várt szerszámmozgásokat.
írta: Kurucsai György