Certified partner of solidworks

SOLIDCAM műhely verzió

Szerző: Harmati Zsolt|2022.12.14|Olvasási idő: 5 perc

SOLIDCAM CNC -GÉP KEZELŐK RÉSZÉRE

A SOLIDWORKS alá integrált CAM szoftverek közül a SolidCAM az első úgynevezett arany fokozatú partner, ahol már néhány éve megjelent a CAM szoftver „Shop-floor Editor” verziója. Ez a műhely verziót jelenti.

SOLIDCAM műhely verzió

Ez az írás arról fog szólni, hogy mire való, mire lehet használni.

Azoknál a cégeknél, ahol CAM-rendszert használnak az egyik esetben gépkezelő/gépbeállító használja a CAM szoftvert is, ő maga programoz. Ez annyiban nem hatékony, hogy míg a számítógép előtt ülve kitalálja a megmunkálási stratégiát, addig a CNC gép nem dolgozik, vagy felügyelet nélkül működik.

A másik eset, hogy a CAM-programozást és a CNC-gép kezelését két külön munkatárs végzi. Ebben az esetben a gépkezelőnek, ha módosítási igénye lépne fel a már kész NC-programmal kapcsolatban, akkor sok esetben a NC-kódban kell megkeresni és elvégezni a módosítást, vagy a CAM programozóval kell egyeztetnie.

Ezen második esetet tudja nagyban megkönnyíteni az ezen írásban tárgyalt SolidCAM „Műhely” verziója.

Először nézzük meg, hogyan is szokott működni általában a folyamat az említett esetben:

A CAM programozó egy irodában ülve a 3D modell alapján kitalálja és elkészíti a megmunkálási stratégiát (műveletek, szerszámok, fogásvétel, oldallépés, előtolás, fordulatszám stb.), majd szimulációval ellenőrzi, hogy a szerszámok, szerszámtartók nem ütköznek sem a munkadarabbal, sem a készülékkel.
Az elkészült NC-kódot és gyártási dokumentációt „leküldi” a műhelybe, ahol a gépkezelő/gépbeállító előkészíti a szerszámokat, befogja az előgyártmányt stb.


A gépkezelő sok esetben csak az NC-kódot látja és ilyenkor szokott felmerülni részéről a bizonytalan kérdés: Vajon biztos minden jó? Mivel nem látja a teljes képet a szerszámok mozgásáról, nem tudja, hogy mi fog történni.
Ha megmunkálás közben vesz észre olyan módosítanivalót, amit el tud végezni akkor azt megteszi (pl.: a szerszám fordulatszámának, előtolásának átírása). De előfordulhatnak olyan változtatások, amihez komolyabb program szerkesztés szükséges. (kisebb z irányú fogások használata, szerszámcsere stb.)

Ekkor egyeztet a CAM programozóval, aki (megszakítva az éppen folyamatban lévő munkáját) ismét megnyitja a CAM projectet, elvégzi a módosítást és leküldi a NC-programot (vagy annak részletét) a műhelybe. Ez természetesen többször is előfordulhat például egyedi gyártás esetében.


De mi ezzel a baj? Természetesen a hatékonyság.
Míg a CAM programozó előtt ott van egy szép grafikájú program a monitoron, addig a műhelyben a gépkezelő szövegként látja az NC-kódot, vagy jobb esetben valami drótvázas szimulációt tud futtatni, amit a gép vezérlője biztosít számára.

 Készült korábban egy statisztika arról, hogy hogyan alakul a gépkezelők és CAM programozók aránya a különböző nagyságú cégéknél.
Az 1-2 CNC gépet használó cégeknél 1:1 az arány, azaz egy gépkezelőre jut egy CAM-programozó.

A 4-10 gépet használó cégeknél ez az arány 2:1, azaz 1 CAM-es 2 gépet szolgál ki, és ahogy nagyobb a cég ez az arány nő. 10-30 CNC gépes műhelyben 3:1, ennél nagyobb műhelyekben 4:1 az arány.  Ebben az esetben 4 ember „bombázhatja” módosítási igénnyel a CAM-es kollégát.

 A cél az lenne, hogy az egyszerűbb változtatásokat a gépkezelő/gépbeállító is el tudja végezni a műhelyben akár a CNC-gép mellett, majd le tudja ellenőrizni a módosítás hatását egy jól áttekinthető grafikus szimuláción.


Miért is lenne szüksége CNC gépkezelőnek a SolidCAM „Műhely” verziójára?

  • Átlátható képet kapna a beállításokról és a megmunkálás tervezett környezetéről. (Készülék, szerszámbefogók stb.)
  • Kisebb változtatásokat el tudna végezni az NC programban.
  • A módosítások után lehetősége lenne a szimuláció futtatására, ami segíthet az ütközések, szerszám törések megakadályozásában, ezáltal a selejtek számának csökkentésében.
  • Fejlődési, továbblépési lehetőség magasabb pozícióba.

Milyen előnyök származnának a SolidCAM „Műhely” verziójának használatából?

  • A CNC gépkezelő és CAM programozó ugyanazt a szoftvert használja.
  • A CNC gépkezelő ugyanazt látja a monitoron, amit a CAM programozó lát, ezáltal egyszerűbb a kommunikáció közöttük.
  • A CNC gépkezelő – szükség esetén – akár lépésről-lépésre is futtathatja szimulációt. Még a megmunkálás elött megnézheti (virtuálisan) a szerszámok mozgását, anyagleválasztás menetét, maradék anyagot stb.
  • A CNC gépkezelő pontosan láthatja a 3D modellt (előgyártmányt, munkadarabot) és a szerszámokat azok paramétereivel együtt. (pl.: szükséges élszalag hossza, élek száma stb.)
  • A CNC gépkezelő látja és beállíthatja (felülbírálva ezzel a CAM programozót) a nagyolási, simítási ráhagyásokat.
  • A CNC gépkezelő tudja módosítani aSzerszámok előtolás, fordulatszám értékét
  • Z irányú fogásvétel és oldallépés értékét az egyes műveletekben
  • stb.
  • A CNC gépkezelő tud NC-kódot generálni akár műveletenként, akár egyben az egész megmunkálásra
  • Mindezt anélkül, hogy a CAM programozó segítségét kellene kérnie!



A SolidCAM „Műhely” verziója – mint korábban említettem – eredetileg Shop-Floor Editor néven volt elérhető. Ennek funkcióit frissítették és most már SolidCAM for Operators (SolidCAM gépkezelőknek) néven lesz elérhető. Külön kell majd megvásárolni rá a licenc-et, de ennek ára sokkal kedvezőbb mintha egy un. ipari SolidCAM-et vennénk.

 
Nézzük meg, hogy milyen tulajdonságai vannak ennek a verziónak:

Önállóan futtatható vagyis NEM kell hozzá SOLIDWORKS. (Nem integrált szoftverként fut.)
Már korábban elkészült SolidCAM projektet-, fájlokat lehet megnyitni vele, új projektet nem lehet indítani. 
A kezelő felület leegyszerűsödött, hiszen nem láthatóak/használhatóak a SOLIDWORKS eszköztárai. Mivel új műveletet sem lehet létrehozni ezért a SolidCAM eszköztárai is hiányoznak.

A megnyitott CAM-projektben ugyanúgy látható a műveleti fa, ill. a modell a modelltérben, mint az ipari verziójú SolidCAM-ben. Bár itt kis kiegészítéssel élnék: Mivel nem fut SOLIDWORKS ezért a modellnek a SolidCAM belső adatai szerint átkonvertált formája látható, de a SolidCAM eszközökkel ezen is lehet például mérni.
A licenc típustól függően (később részletezve) más-más jogosultságunk lehet az elérhető funkciókhoz. (ahhoz, hogy mit változtathatunk a megnyitott projektben)
Jogosultságtól függően megnyitható a ToolKIT (Szerszám lista) és a szerszámok cserélhetők, ill. az előtolás, fordulatszám paraméterek megváltoztathatóak.

Megnyitható a művelet, és a technológiai paraméterek megváltoztathatóak. (oldallépés, fogásvétel, ráhagyás stb.)

Futtatható a szimuláció a szerszámpálya ellenőrzéséhez, és ugyanazt az eredményt kapjuk mintha az ipari verzióban futtattuk volna.

A műveleti fát beállíthatjuk, hogy mit jelenítsen meg (pl.: sugárkompenzáció állapota, művelet ciklus ideje, a műveleteket csoportosítsa nullpont vagy szerszámok szerint), ugyan úgy, mint az ipari verzióban.

Fentebb említettem, hogy licenc típustól függően különböző módon lehet hozzáférni az adatokhoz ill. azok módosításához.

Három különböző licencelési módban érhető el a SolidCAM gépkezelőknek szánt programja. Attól függően választhatunk ezek közül, hogy mit szeretnék engedélyezni ill. milyen paramétereket írhat át a gépkezelő/gépbeállító.

SolidCAM for Operators – Editor: 

A legtöbbet ez a verzió engedi szerkeszteni a gépkezelőt.

  • Módosíthatja, szerkesztheti a műveleteket, (megjegyzés: A SOLIDWORKS hiánya miatt a geometria, kontúr nem módosítható, nem hozható létre új.)
  • Kicserélheti a műveletben használt szerszám átmérőjét, élszalag hosszát, befogóból való kilógását stb.  
  • Megváltoztatja a megmunkálás környezetét (pl.: előgyártmány méret, készülék, munkadarab helyzete a gépen vagy egymáshoz képest).
  • Futtathatja a szimulációt
  • Készíthet NC-kódot.
SolidCAM for Operators – Editor LT:  

  • Láthatja a műveletek beállításait, de nem változtathatja meg azokat.
  • Megváltoztathatja a szerszám előtolás-, fordulatszám értékét
  • Láthatja a megmunkálás környezetének beállításait
  • Futtathatja a szimulációt
  • Készíthet NC-kódot.

SolidCAM for Operators – Simulator:  

  • Csak láthatja az eredeti projekt művelet és szerszám paramétereit, de nem módosíthatja azokat.
  • Futtathatja a szimulációt
  • Készíthet NC-kódot.

A SolidCAM for Operators program futtatásához nem kell nagy hardver-igényű gép. Én magam láttam olyan bemutatót, ahol egy közepes kategóriájú érintőképernyős(!) tableten is működött. Természetesen itt is figyelembe kell venni a megmunkálások, műveletek fajtáját. Egy komolyabb 3D-s (értsd: szabadformájú felület marásához való) műveletet ne egy tableten akarjunk hatékonyan újraszámoltatni. 😊


Elgondolkodtató lehet az is, hogy ha nem minden – a műhelyben lévő – CNC gép mellé teszünk egy számítógépet ezzel a programmal, hanem csak a műhely „közepére” egyet, mennyivel lehet hatékonyabb a munkavégzés. Gépkezelők részéről a kevesebb kérdés, a kevesebb várakozási idő a módosításra, a több információ (szimuláció, paraméterek stb.) mennyivel gyorsíthatja a folyamatokat.


Hadd összegezzem néhány mondatban az előnyöket:

A SolidCAM for Operators program műhelyben történő használatával:

  •  csökkenthetőek/megakadályozhatóak a gép ütközések, szerszám törések, mert a gépkezelő előre láthatja a szimulációt (akár gépszimulációt is), tudja hogyan fog mozogni a szerszám.
  •  A gépkezelő teljeskörűen láthatja a megmunkálás környezetét, szerszámokat, előgyártmányt, készülékeket, nullpontokat stb.
  •  A gépkezelő kisebb módosításokat végre tud hajtani az NC-programon, nem kell a CAM  programozóra várnia.
  • A szerszámgépen történő –  úgynevezett – szárazfutás, teszt-futtatás elhagyható mivel a szimulációban is minden mozgás látható.


Szóval a SolidCAM for Operators szoftver egy remek választás lehet a műhelybe a hatékonyabb kommunikációhoz a kollégákkal, a CNC programozáshoz kapcsolódó folyamatok gyorsításához.
Mindezt az ipari SolidCAM verzió töredék áráért.

Az írás alapjául Antony Calderone előadása szolgált.

Képek forrása: SolidCAM

Harmati Zsolt – EuroSolid Zrt.

Legalább 3 karakter szükséges a kereséshez!
Érdeklődik megoldásaink egyike iránt vagy csak kérdése van?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és tanácsadónk készséggel segít eligazodni vagy megválaszolni kérdéseit. Témák, amiben leggyakrabban keresnek minket: Szoftver bemutató, próbaverzió, tanácsadás, képzés információk, stb.
Személyes egyeztetés kérése
Blog3